Yapay Zeka, Daha Güvenli Video Konferans Ve İşbirliğini Nasıl Güçlendirir

Zoom gibi Video konferans araçları, geçen yıl pandemi sırasında küresel bir kullanıcı tabanı kazandı. Bugünün köşe yazarı, Theta Gölü’nden Devin Redmond, AI’NIN güvenlik ekiplerinin bu işbirliği platformlarını daha etkili bir şekilde yönetebilme şeklini nasıl değiştireceğini yazıyor. 

Milyonlarca profesyonel için COVİD-19, çalışma şeklimizdeki değişiklikleri önemli ölçüde hızlandırdı. Microsoft Teams, Zoom ve Cisco Webex gibi video konferans ve işbirliği araçları günlük iş hayatımızın bir parçası haline geldi. Birçoğumuz, iş arkadaşlarımızla neredeyse koordine ettiğimiz için günlerimizi birden fazla farklı video konferans görüşmesi, ekran paylaşımı, sohbet kanalları ve gerçek zamanlı mesajlaşma hizmetleri arasında geçiş yaparak geçiriyoruz. 

Bu konferans araçlarının kullanımı temassız toplantılarla desteklendi ve birçok insanın küresel pandemi sırasında güvenli bir şekilde çalışmasını sağladı. Bununla birlikte, bu platformları işbirliği için kullanan herhangi bir kuruluş için veri güvenliği, uyumluluk ve yasal riski de artırmıştır. Bu güvenlik ve uyumluluk risklerini denetlemekle görevli olanlar yeni sisteme ayak uydurmaya çalışıyorlar.

Sanal çalışma ortamlarımız daha karmaşık hale geldikçe, yasal uyumluluğun sürdürülmesi zor hale gelmiştir. Video konferans, dosya paylaşımı, uygulama paylaşımı, ekran paylaşımı, sohbet, web kameraları ve dijital beyaz tahtalar, veri güvenliği veya uyumluluk ihlali için potansiyel araçlardır. Yakınlaştırma bombalamasından sınırlı toplantılara, yanlışlıkla ekrandaki hassas bilgilerin aşırı paylaşılmasına ve itibar hasarına yol açabilecek utanç verici personel olaylarına kadar, riskler tartışmasız büyüktür. 

Kurumsal kuruluşlar bu araçlarla binlerce saatlik toplantılar kaydederken, güvenlik ve uyumluluk görevlilerinin ekranda gösterilen, konuşulan, dosya yüklemesinde paylaşılan veya bir sohbet penceresinde yazılan her şeyin gizliliği koruduğundan emin olmaları neredeyse imkansızdır. Neyse ki, yapay zeka (AI), makine öğrenimi (ML) ve doğal dil işleme (NLP) alanındaki gelişmeler, güvenlik uzmanlarının karmaşık işbirliği uygulamalarını etkin bir şekilde yönetmelerini, izlemelerini ve rapor etmelerini ve son kullanıcıların büyük hatalardan korunmasına yardımcı olmalarını sağlar.

Yapay zeka, kuruluşların işbirliği platformlarının güvenliğini ve uyumluluğunu nasıl geliştirebileceklerine dair 3 ipucu:

Riski ölçeğe göre tanımlayın

İşbirliği platformlarında kurumsal güvenlik görevlilerinin, çalışan iletişimlerinde paylaşılan,her şeyi denetlemesi insanca imkansızdır. Bu işbirliği platformları için tasarlanan modern güvenlik ve uyumluluk çözümleri, yalnızca yapay zeka ve derin öğrenmeyi değil, aynı zamanda organizasyon için risk oluşturabilecek herhangi bir olayı veya davranışı tanımlamak için tüm verileri hızlı bir şekilde ayrıştırmak için uzmanlar tarafından oluşturulan küratörlüğünde risk tespitlerini de kullanır. Bu algılamalar, bir güvenlik veya uyum görevlisini ilgilendiren olayları tanımlamak ve işaretlemek için görüntü analizi, optik karakter tanıma (OCR), transkripsiyon ve daha fazlası ile birlikte tam olmayan metnin bulanık eşleşmesinden yararlanabilir ve mantıklı olabilir. Yapay zekayı kullanarak ve bir konuşmadan çeşitli içerik parçalarını analiz ederek, bu teknolojiler hangi durumların bir risk olduğunu ve hangilerinin sorun olmadığını daha doğru bir şekilde belirlemek için bir durumun bağlamını ve niyetini dikkate alabilir. Özünde, yapay zeka, büyük miktarda veriden, yalnızca gözden geçirilmesi gereken olaylara kadar hızlı ve verimli bir şekilde daraltmaya yardımcı olur. 

Risk seviyelerine öncelik verin

İkinci olarak yapay zeka, çok riskli olan olayları etkin bir şekilde önceliklendirerek ve sıralayarak gözden geçirme sürecini otomatikleştirmeye yardımcı olur. İşaretli olaylar görsel bir gösterge tablosunda görüntülenir, bu da yorumcuların olayın gerçekleştiği kayıttaki tam anı sıfırlamasını kolaylaştırır, böylece daha hızlı ve daha verimli yanıtlar elde edilir. Dahası, AI ve ML sistemleri önceki olaylardan gerekli olanları öğrenirler ve her olayla daha iyi eğitilirler, sonunda, önceki yanıtlara dayanarak uygun eylemi önceden önerebilirler. Risk puanları atayarak, acil inceleme için olayları önceliklendirerek ve alınması gereken eylemleri önererek yapay zeka, güvenlik ve uyumluluk uzmanlarının daha büyük bir sorun haline gelmeden veya büyük bir veri ihlaline yol açmadan önce yüksek riskli durumları tanımlamak ve ele almak için daha verimli çalışmasına yardımcı olabilir.

Kullanıcıları gerçek zamanlı olarak risk alma konusunda uyarın 

Yapay zekanın video işbirliği platformlarında güvenliği ve uyumluluğu artırma yeteneğinin, bir güvenlik uzmanının işini kolaylaştırmakla hiçbir ilgisi yoktur. Daha ziyade, son kullanıcıyı (kuruluşun çalışanı) gerçek zamanlı olarak meşgul olabilecekleri riskli veya potansiyel olarak uyumlu olmayan davranışlara karşı uyarmaya ve eğitmeye yardımcı olur. Modern güvenlik ve uyumluluk araçlarına entegre edilmiş yapay zeka tabanlı uyumluluk danışmanları, ses, video ve sohbet konferansları sırasında çalışanları, riski azaltan gerçek zamanlı uyarılar ve hatırlatıcılarla destekler. Örneğin, bir kullanıcı bir toplantıya katıldığında ve ekranını paylaştığında, sistem onlara bu toplantıda işbirliği güvenliği ve uyumluluk izlemesinin gerçekleştiğini hatırlatan bir mesajla “aşırı paylaşmamak” için önlemler almalarını hatırlatır. Toplantı etkinliğinin bağlamını anlama yeteneği sayesinde, yapay zeka destekli uyumluluk asistanları kullanıcıları otomatik olarak uyarabilir ve potansiyel olarak riskli davranışlara veya konuşmalara katılırken veri güvenliği ve uyumluluk en iyi uygulamalarını hatırlatabilir.

Dünyanın her yerinden çalışmaya geçiş ve modern video konferans ve işbirliği araçlarının büyümesi önümüzdeki aylarda ve yıllarda da devam edecek. Yakın tarihli bir anket, işçilerin yüzde 87’sinin COVİD-19’u yendikten sonra bile evden çalışmaya devam etme seçeneğini istediğini gösterdi. Bu nedenle, kurumsal kuruluşlardaki güvenlik ve uyumluluk görevlileri, AI ve ML kullanmadan bu karmaşık, birleşik iletişim ve işbirliği platformlarını yeterince izleyemezler. İşbirliği platformlarını izlemek için özel olarak oluşturulmuş yapay zeka tabanlı güvenlik ve uyumluluk çözümleri ile kuruluşlar, verilerini ve çalışanlarını bu yeni uzaktan çalışma dünyasında korumak için riski gerçek zamanlı olarak etkili bir şekilde tanımlayabilir, önceliklendirebilir ve bunlara yanıt verebilir. 

Devin Redmond, kurucu ortak ve CEO, Theta Lake 

Benzer Haberler İçin Buraya Tıklayın

Kaynak: scmagazine.com

En son haberler

İlgili haberler