İran, Binden Fazla Kripto Madencilik Tesisini Kapattı!

İran, lisanssız faaliyet gösteren kripto madencilik tesislerini ihbar edenleri ödüllendiriyor.

İhbar edenler , İran’ın elektrik şirketi Tavanir’in uygun lisanslar olmadan faaliyet gösterdiği iddia edilen 1100 kripto madencilik tesisini kapatmasına yardımcı oldu.

Tavanir, bazı madencilerin “yüksek seviyelerde” sübvansiyonlu elektrik kullandıklarını söylese de, raporları elektrik tüketimi açısından önemli bir değişiklik olmadığını açıkladı. Yerel yetkililer, bu nedenle ihbarcılara güvenmek zorunda olduklarını belirterek Tavanir’in “tüm yasadışı tesislerin yalnızca tüketim modellerini inceleyerek tespit edemeyeceğini” belirtti.

Financial Tribune, yetkisiz madencilerin tespit edilmesine yol açan bilgiler sağlayan bireylerin, işbirlikleri için 100 milyon rial (480 $) aldığını söyledi.

İran geçtiğimiz günlerde, sübvansiyonlu yakıt kullanmamaları şartıyla endüstriyel ölçekli enerji santrallerinin Bitcoin madencileri olarak çalışmasına izin vereceğini duyurdu.

Kripto madenciliği ile ilgili ulusal yasa, madencilerin kimliklerini ifşa etmesi ve Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanlığı’na ayrıntılı bilgi vermesi gerektiğini belirtiyor. Bu bilgiler, madencilik çiftliklerinin büyüklüğünü ve kullandıkları donanımın türünü içerir ve ülkeye kaçakçılığı önlemek amacıyla toplanıyor. Madenciler hem bireyler hem de şirketler olarak tanımlanır.

Yasadışı kripto madencileri, kullanılan her bir donanım parçası için 2.000-5.000 ABD Doları arasında değişen para cezaları ve sübvansiyonlu bir elektrik kaynağı kullanarak yakalanan herkes için 20.000 ABD Doları tutarında ek para cezası riskiyle karşı karşıya.

Mayıs ayında, İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanlığı, kripto para birimi madencilik şirketi olan iMiner’e ülkede faaliyet gösterme izni verdi. 6.000 teçhizat ile iMiner’in kurulumu, İran’daki en büyük madencilerden biri haline geldi.

İran hükümeti, Temmuz 2019’da endüstriyel bir faaliyet olarak madenciliğine izin verdi ve o zamandan beri kripto madenciliği şirketlerine 1000’den fazla lisans verdi.

En son haberler

İlgili haberler