Google, Gizliliği ve Yükleme Hızlarını İyileştirmeye Çalıştığı İçin Chrome Varsayılan Olarak HTTPS’ye Geçecek

Google Chrome  , Google’ın tarayıcının 90. Sürümünü piyasaya sürdüğü 13 Nisan’dan itibaren adres çubuğuna yazılan tüm URL’ler için varsayılan olarak Güvenli Köprü Metni Aktarım Protokolü’nü (HTTPS) kullanmaya başlayacak .

Yakın tarihli bir blogda Google, şirketin Chrome’un varsayılan olarak her zaman güvenli bağlantılar kullanmasını hedeflediğini açıkladı. HTTPS, ağ üzerinden gönderilen trafiği şifreleyerek kullanıcıları korur, böylece web sitelerine girilen hassas bilgiler saldırganlar tarafından engellenemez veya değiştirilemez.

Google, bu hareketin, HTTPS’yi destekleyen web sitelerini ziyaret eden kullanıcılar için gizliliği ve hatta yükleme hızlarını artıracağını iddia ediyor. Henüz HTTPS’yi desteklemeyen siteler için Chrome, HTTPS girişimi başarısız olduğunda HTTP’ye geri dönecektir.

Yeni HTTPS özelliği başlangıçta Chrome Masaüstü ve Android için Chrome’da Sürüm 90’da kullanıma sunulacak ve kısa süre sonra iOS’ta Chrome için bir sürüm sunulacak.

NVisium’da uygulama güvenliği danışmanı Josh Angell, “Bir şirket web kaynakları trafiği için en iyi uygulamaları uyguladıysa, trafik varsayılan olarak HTTPS’ye zorlanmalıdır” dedi. “Ancak, bu haberler, Google’ın örnek olarak liderlik etme ve ürünlerinde web trafiği şifreleme konusunda daha güçlü kontrolleri teşvik etme konusunda güçlü bir pozisyonu olduğunu gösteriyor.”

WhiteHatSecurity’de algılama araştırmasının kıdemli direktörü Zach Jones, HTTPS’de temel güvenlik katmanı olarak Taşıma Katmanı Güvenliği kullanımının , çoğu desteklerini, uygulamalarını ve varsayılan korumalarını iyileştiren önde gelen tarayıcı üreticileri tarafından yaygın bir şekilde kabul edildiğini ekledi. 

Jones, “Bir web sitesi ve uygulama tarama sağlayıcısı olarak, uygulamalara yönelik en yaygın risklerden biri olarak taşıma katmanı korumasının eksikliğini ve yetersiz taşıma katmanı korumasını görmeye devam ediyoruz” dedi. “Maalesef, verilerimiz, uygun taşıma katmanı koruması hakkında sağlam düşünmenin genellikle daha düşük bir önceliğe sahip olduğunu veya uygulamalarını ve özelliklerini yüksek hızda sunmaya çalışan kuruluşlar için boşluklardan düştüğünü gösteriyor. Bu önlemin, tüketicileri daha güvenli davranışlara yönlendirmeye teşvik edici eğilimi sürdüreceğine ve geliştirme kuruluşlarının uygulamalarını bu tüketicilere teslim ederken güçlü Taşıma Katmanı Güvenliği uygulama talebini artıracağına inanıyorum. “

Kaynak : scmagazine

>>Diğer Haberler İçin Tıklayınız

En son haberler

İlgili haberler