Fransız Hastanesi Fidye Yazılımı Saldırısına Uğradı

Fransa’nın güneybatısındaki Oloron-Sainte-Marie hastanesine yapılan bir fidye yazılımı saldırısı, geçen ay bu türden üçüncü saldırı oldu.

Bir fidye yazılımı saldırısı, Fransa’nın güneybatısındaki Oloron-Sainte-Marie hastanesindeki sistemleri felç etti. Olay Pazartesi günü meydana geldi, fidye yazılımı çetesi 50.000 dolarlık Bitcoin fidye ödemesini talep etti.

Enfeksiyon ilk olarak 8 Mart öğleden sonra tüm kurulumlardan sorumlu bir mühendis olan Rémi Rivière tarafından keşfedildi. Saldırıya yanıt olarak, BT personeli kötü amaçlı yazılımın yayılmasını önlemek için hastane ağının çevrimdışı bir bölümünü ele geçirdi.

“Mümkün olduğunca çabuk tepki verdik. Bu virüs, bir ay önce Dax hastanesini vuranla aynı olan Ransomware türünde. Bilgisayar korsanları hastanenin bilgisayar sistemine giriyor ve tüm verileri şifreleyerek hizmetlerimiz için okunamaz hale getiriyor ve ardından orijinal geri dönüşleri karşılığında bir fidye talep mesajı gönderiyor. ” Dedi .

Hastanelere ve sağlık kuruluşlarına yönelik saldırılar, özellikle devam eden salgın sırasında çok tehlikeli, Saldırı anında Fransız hastanesi Covid-19’a karşı aşılama çalışmalarında yer alıyordu.

Operasyonlar fidye yazılımı saldırısından büyük ölçüde etkilendi, dijital hasta kayıtları mevcut değil ve personeli kalem ve kağıtla çalışmaya zorladı. Enfeksiyon, ilaç stoklarını ve diğer malzemeleri izlemek için kullanılan sistemi de etkiledi.

Hastane müdürü Frederic Lecenne yerel gazete La Republique des Pyrenees’e verdiği demeçte , “Sistemlerimizi 48 saat veya üç ay içinde geri alabiliriz” dedi .

Şubat ayında, Fransa’daki diğer iki hastane fidye yazılımı saldırılarıyla vuruldu.

Kaynak : securityaffairs.co

>>Diğer Haberler İçin Tıklayınız.

En son haberler

İlgili haberler