Foxconn ‘dan Fidye İçin 34 Milyon Dolarlık Bitcoin Talep Ediliyor

Merkezi Tayvan’da bulunan halka açık elektronik ve teknoloji şirketi olan Foxconn 29 Kasım’da bir fidye yazılımı saldırısına uğradı. Bilgisayar korsanları şirketin yaklaşık 1200-1400 sunucusunu şifrelediğini ve 30 TB’a kadar yedeğini yok ettiklerini söyledi.

Çok uluslu elektronik ve teknoloji şirketi Foxconn 29 Kasım’da DoppelPaymer tarafından bir fidye yazılımı saldırısına uğradı. DoppelPaymer grubu, şirket dosyalarını şifrelediğini ve bazı yedeklemeleri yok ettiğini söyledikten sonra, bir şifre çözme aracı için Foxconn’dan 1.804 Bitcoin ödemesi talep etti.

DopperPaymer olarak bilinen grubun fidye notundan, “Bulaşmadan sonraki 3 iş günü içinde iletişim kurulmazsa verilerin ilk kısmı halka paylaşılacaktır.” Son tarihin geçen hafta olmasından kaynaklı Foxconn’un bilgisayar korsanlarına ulaştığı tahmin ediliyor. Decrypt tarafından ayrıntılar için şirkete e-posta gönderildiği ancak hala bir yanıt almadıkları belirtildi.

Saldırının, teknoloji devinin Meksika’daki elektronik montaj ve nakliye tesisini hedef aldığı bildirildi. DoppelPaymer’ın Bleeping Computer ile yaptığı röportajda, Foxconn’u zorlamak için yaklaşık 1200-1400 sunucuyu şifrelediğini ve 30 TB’a kadar yedeği yok ettiğini söyledi.

Siber güvenliğin değerinin farkında olan çok uluslu teknoloji şirketleri bile fidye yazılımı grupları tarafından hedef alınıyor. Yalnızca geçtiğimiz bir ayda yaklaşık 28 fidye yazılım saldırısı kaydedildi. Tüm bu saldırılardan sonra Sophos’un araştırmasına göre, saldırıya uğrayan şirketlere fidyeyi ödemek, verileri başka yollarla geri almaktan ortalama iki kat daha pahalı.

Kaynak: decrypt.co

→diğer siber güvenlik haberleri için

En son haberler

İlgili haberler