Fidye Yazılımı Grubu, İki Hayır Kurumuna BTC Cinsinden 20.000 ABD Doları Bağışladı

DarkSide fidye yazılımı grubu, “Children International” ve “The Water Project” hayır kurumlarına 0,88 BTC bağışladığını idda ediyor.

2018’de şok edici bir rapor açıklandı , siber suçluların Save The Children hayır kurumundan nasıl 1 milyon dolar çaldıklarını ortaya koydu , ancak son vakada bir grup fidye yazılımı operatörü “daha büyük bir balıktan” çaldıktan sonra bağış yapmaya karar verdi.

“DarkSide” çevrimiçi tanıtıcısını kullanan bir fidye yazılımı grubu, ABD merkezli iki hayır kurumu “Children International” ve “The Water Project” e 0,88 Bitcoin ( 10.000 $ – 8.000 € – 7.000 £ ) bağışladı.

Grup tarafından paylaşılan makbuzlar (Resim: Hackread.com)

Grubun yaptığı açıklama ise şu şekilde :

“Sadece büyük karlı şirketleri hedefliyoruz. Ödedikleri paranın bir kısmının hayır kurumlarına gitmesinin adil olduğunu düşünüyoruz. Hackread.com tarafından yayınlanan basın açıklamasında, işimizin ne kadar kötü olduğunu düşünürseniz düşünün, birinin hayatını değiştirmeye yardım ettiğimizi bilmekten memnuniyet duyuyoruz.”

Bilgisayar korsanlarının “iyilik eylemi” 2016 yılında bir hacker’ın “Phineas Phisher”, “Hack Back!” Adıyla yaptığı bir olayı hatırlatıyor. veya “@GammaGroupPR” , Kürt antikapitalist grup Rojava Plan’a 10.000 $ değerinde Bitcoin bağışladı .

Öte yandan, her iki hayır kurumu da, işi hacklemek, fidye için veri tutmak ve talepleri karşılanmazsa çevrimiçi olarak sızdırmakla bilinen bir siber suç çetesini içerdiği için bağışları saklamak veya onlardan kurtulmak için mücadele ediyor.

Children International’ın açıklamsı ise şu şekilde :

“Durumun farkındayız ve bunu dahili olarak araştırıyoruz; bizim için bir ilk. Bağış bir bilgisayar korsanıyla bağlantılıysa, onu kabul etmek gibi bir niyetimiz yok ”

DarkSide ransomware grubuna göre, Ağustos 2020’de şirketten 200 GB değerinde hassas veri çaldı. Grup ayrıca şirketin farklı bölümlerinden bazı dosyaları sızdırdı.

Brookfield Asset Management Inc.’e ait sızdırıldığı iddia edilen verilerin ekran görüntüleri (Resim: Hackread.com)

Bu hayır kurumlarının bağışları kabul edip etmeyecekleri belli değil. Gerçek şu ki, bilgisayar korsanlarının ihtiyacı olan hayır kurumlarına bağış yaptığı ilk eylem bu değil. Nisan 2015’te , bir grup Filistin yanlısı hacker, OpIsrael sırasında hayır kurumlarına fon sağlamak için İsrail kredi kartlarını çaldığını iddia etti.

Kaynak : hackread.com

→Diğer Haberler İçin Tıklayınız.

En son haberler

İlgili haberler