Çin’in Resmi Meslek Dallarında Yeni İsim : “Blockchain”

Çin İnsan Kaynakları ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, resmi meslek dalları statüsüne blockchain için de yer ayırdı.

Çin İnsan Kaynakları ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı geride bıraktığımız günlerde resmi meslek listesine iki yeni isim ekledi. Blockchain Mühendisi ve Blockchain Uygulama Operatörü adlı iki işi eklendiğini duyurdu. Bakanlığın listesinde yer alan Blockchain Mühendisliği, şu şekilde tanımlanıyor : Mimari tasarım, programlama, sistem uygulaması ve test üstünde çalışan kimse.

Çin, Blockchain Endüstrisini Artırmak İçin Adımlar Atıyor

Geçtiğimiz yıl Çin c. Başkanı Xi Jinping, ülkenin fırsatları yakalaması ve blokzincir endüstrisinde dünyaya liderlik etmesi gerektiğini söylemişti. Çin bakanlığının listesine göre, Blockchain Uygulama Operatörü ; ticaret, eğitim ya da kamu piyasasında blokzincir uygulamaları kullanan teknisyenlere odaklanıyor. Çin, ülkedeki blokzincir endüstrisini artırmak için birkaç adım attı. Dünyanın dört bir yanındaki blokzincir sektörü son birkaç senede önemli bir büyümeye tanık oldu ve aynısını yapmaya devam ediyor. Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler bu teknolojiyi tanıdı ve benimsenmesini artırmak için çalışıyor.

Düzenleyiciler Blockchain’e Ciddi Yaklaşıyor

Daha önce Singapur, blokzincir piyasasında %30’luk bir büyümeye tanık olduğunu bildirdi. Sadece Singapur değil, diğer pek çok ülke blockzincir endüstrisinde önemli bir büyümeye tanık oldu. Ülkelerdeki düzenleyiciler blockchainde ki teknolojinin potansiyelini kabul ettiler. Önde gelen kripto para birimi Bitcoin’i desteklemek için bir teknoloji olarak lanse edilen blokzincir teknolojisi, şimdi pek çok sektörde kullanılmaktadır. Teknoloji şu an için sağlık ve lojistik gibi alanlarda kullanılmakta. Güney Kore geride bıraktığımız günlerde sağlık piyasasında blockchaini kullanmak istediklerini açıkladı.

Peki Neden Önemli ?

Blockchainin otoritelerce tanınması ve çeşitli devlet sektörlerinde kullanılması, sistemin güvenilirliğini kanıtlamaktadır. Devletler tarafından blokzincir teknolojisine yönelim beraberinde piyasaya yeni yatırımcı gelmesini ve piyasaya duyulan güceni arttıracaktır.

Bundan dolayı devlerler ve otoritelerce teknolojiyi duyurmak son derece büyük önem arz etmektedir.

Diğer blockchain içeriklerimize buradan ulaşabilirsiniz.

En son haberler

İlgili haberler