Avrupa Birliği Konseyi Siber Güvenlik Stratejisini Kabul Etti

Avrupa Birliği Konseyi   bugün resmi olarak yeni bir siber güvenlik stratejisi benimsediğini duyurdu .

Strateji,  önümüzdeki on kadar ileri bakar, Avrupa Komisyonu ve dışişleri yüksek temsilcisi tarafından Aralık 2020 yılında meclisine sunuldu.

İşletmelerin, kuruluşların ve AB vatandaşlarının siber saldırılardan nasıl korunacağına ve güvenli bilgi sistemlerini nasıl teşvik edeceğine dair bir çerçeve içerir. Konseye göre strateji, uluslararası siber uzayı “açık, özgür ve güvenli” hale getirme planlarının da ana hatlarını çiziyor.

Konsey bugün yayınlanan bir açıklamada, “Sonuçlar, dayanıklı, yeşil ve dijital bir Avrupa inşa etmek için siber güvenliğin şart olduğunu belirtiyor” dedi.

“Açık bir ekonomiyi korurken stratejik özerkliğe ulaşmayı temel bir hedef olarak belirlediler. Bu, AB’nin dijital liderliğini ve stratejik kapasitelerini güçlendirmek amacıyla siber güvenlik alanında özerk seçimler yapma yeteneğini güçlendirmeyi de içeriyor.”

Sonuçlar, konseyin AB 5G araç kutusu önlemlerinin uygulanmasını hızlı bir şekilde tamamlama ve 5G ağlarının güvenliğini ve gelecekteki ağ nesillerinin gelişimini garanti altına almaya yönelik çabaları sürdürme konusundaki güçlü taahhüdünü içeriyor.

Sonuçlarda ortaya konan eylemler arasında, hem tehdit tespitini hem de öngörmeyi iyileştirmek için Birlik genelinde bir güvenlik operasyon merkezleri ağının oluşturulması ve AB İstihbarat ve Durum Merkezini (INTCEN) güçlendirmek için olası bir siber istihbarat çalışma grubunun kurulması yer alıyor. 

Önerilen bir başka önlem, “AB’nin siber güvenlik krizi yönetimi çerçevesine net bir odak sağlayacak” ortak bir siber birimin tanımıdır.

Anahtar internet güvenlik standartlarının benimsenmesini hızlandırmak, sonuçlarda listelenen bir başka eylem noktasıdır. Konseyin “ortak bir çaba” gerektireceğini söylediği bu adım, “AB endüstrisinin rekabet gücünü artırırken küresel internetin genel güvenlik ve açıklık düzeyini artırmak için araçsal” olarak tanımlanıyor.

Diğer eylemler arasında, temel hakları ve dijital güvenliği korumanın bir yolu olarak güçlü şifrelemenin geliştirilmesini destekleme ihtiyacını ele alırken, aynı zamanda kolluk kuvvetlerinin ve adli makamların kendilerine tanınan çevrimdışı ve çevrimiçi yetkileri kullanabilmelerini sağlama yer alır.

Kaynak : infosecurity-magazine.com

>>Diğer Siber Güvenlik Haberleri İçin Tıklayınız.

En son haberler

İlgili haberler