Apple, 1.000 Dolarlık iPhone 12 Pro İçin 20 Dolarlık Şarj Adaptörü Aldırıyor

Apple, söz konusu cihazların çalışması için pahalı bir adaptör satın almaya zorlamanın başka bir yolunu buldu ve yine her şeyi daha basit hale getirecek uluslararası standart benimsemekten kaçındı. Bu defa Apple iPhone 12 ile birlikte şarj adaptörünü vermeyecek. Bunu yerine 19.99$’lık ayrı bir 20W USB-C satın almanız gerekiyor.

Dünya, USB-A bağlantı noktalarından daha iyi olan USB-C’ ye geçmeye başladığından (kablolar her iki yöne de bakabilir, hızlı şarj desteklenir), birçok kişi Apple’ın şarj için USB-C’ye geçmesini umuyor.  Çoğu cihazın kullandığı standart giderek artmaktadır. Bu nedenle nereye giderseniz gidin telefonunuzu şarj etmek için bir kablo bulma olasılığınız artacaktır. Apple ise, kendisine ait (ancak artık yaygın olarak bulunan) Lightning Bağlantı Noktasına takıldı ve iPhone12 ile bir USB-C-Lightning şarj kablosu ekledi. Bunun anlamı, yeni telefonunuzla birlikte gelen şarj kablosu fişe takılamaz.

USB-C-Lightning kabloları, telefonları USB-A-Lighting kablolarından daha hızlı şarj edebilir. IPhone 11 Pro ile Apple, bir USB-C-Lightning kablosu içeriyordu aynı zamanda bir şarj adaptörü de içeriyordu. Bu adaptörler ise 19.99 $ ‘dır ve benzin istasyonlarında, bodegalarda, havaalanlarında vb. yaygın olarak bulunmazlar.

Apple iPhone 12 ile bir şarj adaptörü vermeyecek. Bu da 19.99$’lık ayrı bir 20W USB-C satın almanız gerektiği anlamına geliyor. Bunun anlamı, telefonunuzla gelen şarj kablosunun, şimdiye kadar üretilmiş uçaklardaki ve arabalardaki güç adaptörü ve bilgisayarların ve USB hub’larının ve bağlantı noktalarının büyük çoğunluğuna takılmayacağı ve yeni cihazınızın çok temel bir özellikten yararlanmak için, yine ayrı bir aksesuar satın almanız gerekecek. Ayrıca bu, Apple’ın bir zamanlar ücretsiz olan bir şeyi alıp parasını kullanıcıya ödettiği başka bir örnek.

Benzer haberler için buraya tıklayınız.

Kaynak: vice.com

En son haberler

İlgili haberler