Amerika Birleşik Devletleri, 7 Çinli Hacker’ı Suçladı

Çarşamba günü Adalet Bakanlığı; Ağustos 2019 ile Ağustos 2020 arasında, bir dizi uluslararası bilgisayar korsanlığı olayıyla suçlanan yedi yabancı uyruklu bilgisayar korsanı ile ilgili mühürlenmemiş iddianameler aldı. Beş Çinli ve iki Malezyalı sanık; ekonomik casusluk, geleneksel siber suç ve aktivistlere karşı casusluk yaptığı bilinen APT 41, Wicked Panda veya Wicked Spider adlı bir grubun üyesi olduğu iddia ediliyor.

Malezyalı olan Wong Ong Hua ve Ling Yang Ching, Malezya’ da tutuklandı. Amerika Birleşik Devletleri her ikisinin de iade edilmesini talep ediyor. Diğer beş sanık – Jiang Lizhi, Qian Chuan, Fu Qiang, Zhang Haoran, Tan Daili – Çin’ de kaçak durumdalar.

Başsavcı Yardımcısı Jeffery Rosen iddianameleri açıklarken, Çin’ in bilgisayar korsanlarını yakalamada Amerika Birleşik Devletleri’ ne yardım etmesini beklemediğini söyledi.

Rosen, “Bu durumda Çinli sanıklardan biri, bir meslektaşıyla Devlet Güvenlik Bakanlığı’na ‘çok yakın’ olduğu ve çok büyük bir şey olmazsa ‘korunacağıyla övünmekle suçlanıyor’ dedi. “Bilgisayar korsanı ve ortağı artık ‘ev içi şeylere dokunmamayı’ kabul etti.”

DoJ; APT 41 hack altyapısını ele geçirmek için başarılı yasal işlemlerde özel şirketlerle ortaklık kurmak, bağlantılı internet hesaplarının kaldırılması, daha fazla izinsiz girişleri önlemek ve teknik araçlar dahil olmak üzere APT 41′ i kontrol altına almak için diğer birkaç önlemin yanı sıra iddianameleri duyurdu.

APT 41 iddianameleri; alt şirketlere saldırmak için yazılım tedarik zincirlerinden yararlanma çabalarını içeriyor. Bunun yanı sıra video oyunu para birimini çalmak için suç planlarını ve Hong Kong muhaliflerini gözetlemeyi de kapsıyor.

Rosen “Çin makamlarının en az buradaki ve benzer fikirlere sahip devletlerdeki kanun uygulayıcı makamlar kadar bilgisayar müdahalelerine karşı kanunları uygulayabileceklerini biliyoruz. Ama yapmamayı seçiyorlar ” dedi .

→Diğer Haberler İçin Tıklayınız.

En son haberler

İlgili haberler